YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik.

Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir arada olduğu programlar olup olmadığı en çok sorulan sorulardan biriydi. örHem tenis hem İngilizce olan, Hem futbol hem İngilizce program var mı? Sadece spor değil sanat, müzik, ve yeni neslin gelişmek istediği kodlama – coding, oyun tasarımı – game design gibi eğitimlerin de içinde olduğu programlar var mı diye de çok soru geldi.

İngiltere’de adına yaz kampı dendiği için belki hep eğlence odaklı olduğu düşünülüyor olabilir. Yaz okulu daha İngilizce ağirlıklı, yaz kampı daha çok eğlence ağırlıklı gibi. Ama bu yalnızca bir kavram karmaşası. Yaz okulu, yaz kampı aynı şeyler. İngiltere’de dil ağırlıklı olan yaz kampları tabii ki var. İngilizce seviyesini geliştirmek isteyenler için sadece İngilizce ders yapılan programlar da var, spor ya da sanat aktiviteleriyle birlikte haftada 15 saat İngilizce derslerinin olduğu kamplar da var, çocuğun İngilizce seviyesi yeterli ise sanatla ya da yazılımla ilgili eğitimler içeren kamplar da var, zaten tüm konular İngilizce işlendiği için aynı zamanda İngilizcesine de destek olmuş oluyor bu programlar.

Ceyda Hanım’ın üzerinde durduğu en önemli konu her çocuğun ihtiyacına göre seçim yapmanın önemi. İngiltere’de kendisinin seçmiş olduğu farklı birçok okul ve program var. Yaşına, İngilizce seviyesine ve ilgi alanlarına göre en doğru okulu bulmak önemli. Alternatifler o kadar çok ve hepsi o kadar güzel görünüyor ki akıllar karışıyor. Burada da Ceyda Hanım’ın uzmanlığı ve tecrübesi giriyor devreye. Okulları ve programları o kadar iyi tanıyor ki Türkiye’den gelen çocukların ve ailelerinin ihtiyaçlarına ve okulların artıları eksilerine göre nokta atışı bir yerleştirme yapıyor. Bu bilgileri kendisine ulaştırmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayıp kayıt formunu doldurabilirsiniz.

YAZ KAMPI KAYIT FORMU

Gelen bir diğer soru da çocuk kaç yaş itibariyle katılım gösterebilir idi. İngiltere’de yaz kampları 4 yaş itibariyle kayıt alıyor. İngilizce bilmesi beklenmiyor. Burada farklı ülkelerden gelen ve hiç İngilizce bilmeyen çocuklara çok alışkınlar ve hemen adapte edip kaynaştırıyorlar. Çocukların öğrenme hızı inanılmaz, ben Ayşe 6 yaşındayken yaz kampına katıldığımızda misafir öğretmen olarak 4 yaş ve 5 yaş grubuna çocuk yogası dersleri vermiştim, onlardaki gün gün dil gelişimi ve adaptasyon kabiliyeti gerçekten inanılmaz.

En çok gelen sorulardan bir diğeri ne zaman karar vermeliyiz ve nasıl bir bütçe ayırmalıyız idi. 
Alternatifler çok çeşitli olduğu için okul fiyatları çok değişken. Bir alt limit belirtmek gerekirse aftalık 450 Pound’dan başlıyor diyebiliriz. Yarım gün, tam gün ve yatılı programlar olarak fiyatları değişkenlik gösteriyor.

Ne zaman karar vermeli sorusu daha kritik. 2 yıldır pandemiden dolayı yaz kampları açık değildi, dünyanın dört bir yanından öğrenciler yaz kamplarının açılmasını dört gözle bekliyor. Dolayısıyla kontenjanların daha hızlı dolması bekleniyor. Vize alım süresi de yoğunluktan dolayı uzadığı için Türkiye’den kaydın en geç Mayıs gibi yapılmasını önerdi Ceyda Hanım.

15 Mart haftası İngiltere Yaz Kampları bilgilendirme toplantımızı tekrar gerçekleştireceğiz. Katılmak isterseniz formu doldurmanız ve Notlar kısmına Zoom toplantısına katılmak istiyorum yazmanız yeterli.

Haftaya Perşembe İngiltere’de yaşayanlar için eğitim konusuna değineceğim. Hepiniz için faydalı içerikler sunmaya devam edeceğiz.

Hepinize çok sevgiler,
Zeynep Gözübüyük

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.