İngiltere’de Üniversite Okumanın Avantajları

Kendiniz ya da çocuğunuz için iyi bir gelecek kurmanın yolunun iyi bir üniversite eğitiminden geçtiğini düşünüyorsanız, LondonbyJada olarak İngiltere’de üniversite eğitiminin neden avantajlı olduğunu anlattığımız bu yazımızı okumalısınız.

Bugün herhangi birine “Bir tane yabancı üniversite adı söyler misin?” diye sorduğumuzda, alacağımız cevap muhtemelen Oxford ya da Cambridge olacaktır. Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan İngiltere, Türkiye’de yaşayan sıradan insanların bile adlarını bildiği üniversiteler barındırmaktadır. Bunun sonucu olarak, İngiltere’de üniversite eğitimi almış bir kişinin kendisini ya da aldığı eğitimi anlatmasına fazla gereksinimi olmamaktadır, ki bu durum sadece Türkiye’deki iş başvurularında değil tüm dünyada geçerlidir.

İngiltere’de Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Lise mezuniyeti: Türkiye’deki birkaç lise haricindeki hiçbir lise, İngiltere’de üniversite eğitimi almak için gerekli şartları sağlayamamaktadır. Bu nedenle, üniversite öncesinde İngiltere’de ya da İngiltere tarafından denkliği kabul edilen bir liseden mezun olmak veya üniversiteye girişten önce “Foundation Course” olarak adlandırılan bir kursu başarı ile tamamlamak gerekmektedir.

“Foundation Course” öğrencinin eğitim almak istediği yüksek öğrenim programının temelini oluşturur ve birçok dersin giriş kısmı bu kursta alınır.

İngilizce yeterlilik: İngiltere’de üniversite eğitim almak isteyen adayların mutlaka İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Foundation course için genelde IELTS sınavından 4.5 veya TOEFL sınavından 70 puan ve üzeri almak gerekirken, lisans eğitimi için IELTS 6.0 veya TOEFL 550 puan ve üzeri puan almak gerekmektedir.

İngilizce yeterliliği geçememiş olan öğrenciler için alternatif çözüm yine İngiltere tarafından sunulmaktadır. Eğitim alınacak kurumların geneli, İngilizce hazırlık sınıfına sahiptir ve bu sınıfta alınan eğitim başarı ile tamamlandığında, herhangi başka bir sınav puanı aranmaksızın foundation course veya lisans eğitimine kabul edilme imkanı doğar.

İngiltere’de Üniversite Eğitim Fiyatları

Her ne kadar eğitim alınacak bölüm ve üniversite fiyatlar üzerinde etkili olsa da, ortalama fiyatlar aşağı yukarı aynıdır.

Sosyal Bilimler ile ilgili alanlar: 8.000-12.000 Sterlin

Mühendislik ve diğer sayısal bölümler: 8.000-14.000 Sterlin

Tıp ve diş hekimliği gibi bölümler: 13.000-18.000 Sterlin

İngiltere’de Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

  • İngiltere’de lisans eğitimi birçok yerden farklı olarak 3 yıl sürmektedir. Bu sayede, aynı anda üniversite eğitimine başlayan diğer öğrencilere göre, İngiltere’de üniversite okuyan öğrenci 1 yıl önce mezun olma ve iş hayatına atılma imkanına sahip olur.
  • İngiltere eğitime en fazla bütçe ayıran ülkelerden biridir ve eğitim alanında çok sıkı denetimler vardır. Okulların performansı ve kalitesi devamlı olarak kontrol altındadır.
  • Dünya’nın en iyi üniversitelerinin bir kısmına (Oxford, Cambridge ve University College London gibi) ev sahipliği yapan İngiltere, mezuniyet sonrası beklentileri karşılama konusunda oldukça başarılıdır. İngiltere’de iyi bir üniversiteden mezun olan bir kişi, iş başvurularında rakiplerine göre oldukça avantajlı bir başlangıç sağlamış olur.
  • İngiltere’de üniversite eğitimi sırasında öğrenciler tarafından gerçekleştirilen araştırma çalışmaları, tüm Dünya’da en başarılı araştırma çalışmaları olarak nitelendirilmektedir.
  • İngiltere’deki üniversite eğitimi sırasında öğrencilerin neyi düşünmeleri gerektiği değil, nasıl düşünmeleri gerektiği öğretilir.
  • İngiltere’nin kozmopolit sosyal yaşamı ve çok kültürlü üniversiteleri sayesinde, öğrenciler farklı milletlerle kaynaşma ve iletişim kurma imkanına sahip olurlar.
  • Ankara’dan İstanbul otobüsle 5 saat sürerken, Londra’dan İstanbul uçakla 3,5-4 saat sürmektedir. Yani İngiltere ve özellikle Londra, Türkiye’nin herhangi bir noktasına yine Türkiye’nin herhangi bir noktası kadar yakındır.
  • Lisans eğitimi 3 yıl sürdüğünden, benzer fiyatlı ama İngiltere dışındaki üniversitelere göre daha düşük bir maliyet ortaya çıkar.
  • Üniversite eğitimini İngiltere’de tamamlamış olan her öğrencinin İngilizce bilgisi akademik düzeyde olacağından, herhangi bir konuda yabancı dil sıkıntısı çekme ihtimalleri olmaz.

İngiltere’de üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, LondonbyJada olarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.