İngiltere’de Üniversite Okumak

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden Oxford ve Cambridge üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’nin yüzyıllara dayanan ve haklı bir üne sahip üniversite eğitim sistemi vardır. Evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce ile alınan ve dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir üniversitede eğitim görmek, iş hayatında kapıların çok daha kolay bir şekilde ve daha iyi şartlarla açılmasını sağlar ve bu durum sadece Türkiye için değil, dünyanın her yeri için geçerlidir.

İngiltere’nin Üniversite Eğitim Sistemi

İngiltere’de önlisans (HND Foundation), lisans (Undergraduate), yüksek lisans ve doktora (Postgraduate) programları mevcuttur.

Bu programları detaylandırmak gerekirse;

Önlisans Eğitimi (Foundation degree): Türkiye’deki önlisans programlarına benzer programlardır ve genelde 2 yıl (Bazı programlar 1 yıl) sürmektedir. Bu tür bir program seçildiğinde, bilgisayar programcılığı, tasarımcılık, işletme gibi birçok farklı programla ilgili eğitim almak mümkündür. Foundation derecesi alan bir öğrenci eğer isterse, Türkiye’deki dikey geçiş uygulamasının benzeri bir uygulama ile lisans eğitimine devam edebilir. Önlisans eğitimi alan bir öğrenci, 1 yıl daha eğitim alarak lisans diplomasına sahip olabilir.

İngiltere’de lisans seviyesinde eğitim almak isteyen ve liseyi Türkiye’de tamamlamış olan öğrenciler, öncelikle foundation derecesi almak zorundadır.

Lisans Eğitimi (Undergraduate Degree): Dünyanın birçok yerinden farklı olarak İngiltere’de lisans eğitimi genelde 3 yıl sürmektedir. Bu sayede, daha erken yaşta lisans diplomasına sahip olunabilmektedir. Türkiye’den başvuracak adayların İngiltere eğitim sistemine göre eğitim veren bir liseden (Türkiye’de mevcut fakat sayıları çok azdır) mezun olmaları ya da İngiltere’deki önlisans (foundation) derecesini tamamlamaları, IELTS’ten 6.0 ya da daha iyi bir puan almaları gerekmektedir.

İngiltere’de lisans programlarına başvuru için yetkilendirilmiş kurum UCAS (The Universities and Colleges Admissions Service) adlı devlet kuruluşudur. Başvuru UCAS’a yapılır ve aynı anda 5 farklı üniversite başvurusu gerçekleştirilebilir. Bu sayede, üniversitelerden herhangi biri olumsuz cevap verirse, bir diğerine başvuru gerçekleşebilir.

Yüksek Lisans Eğitimi: Genellikle 1 yıl süren yüksek lisans eğitimi 2 farklı türde eğitim şekline sahiptir. Bunlardan birincisi sınıf ortamında ve ders işleyerek gerçekleştirilirken, diğeri ise tartışmaya dayalı bir eğitim şekline sahiptir. Yüksek lisans eğitimi alabilmek için ön şart, not ortalamasıdır.

Yüksek lisans başvurusu sırasında yeterli başarı puanına sahip olamayan öğrenciler için yüksek lisans öncesi eğitim vardır. Bu programa katılarak, sadece belirli dersleri alıp elde edilen başarı ortalaması ile yüksek lisansa başvurmak mümkündür.

Yüksek lisans başvurusunda karşılaşılabilecek bir diğer sorun ise, dil puanının yetersizliği olabilir. Bu durumda, öğrenci adayı üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarında eğitim görmeyi seçebilir ve başarılı olduğu takdirde, IELTS ya da TOEFL gibi sınavlardan muaf olabilir.

Doktora Eğitimi: Oldukça zorlayıcı bir süreçten sonra girilebilen doktora programları 3 yıl sürmektedir. Tamamen araştırmaya yönelik olan doktora programlarında ders işlenmez ve sorumluluk tamamen öğrencidedir. Diğer eğitim türlerine başvurma yöntemlerinden farklı olarak, doktora için başvurular önce üniversitedeki öğretim görevlilerini ikna süreci ile başlar ve eğer öğretim görevlileri ikna olursa, resmi başvuru sürecine geçilir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her üniversitenin farklı ve kendine özgü başvuru kriterleri olabileceği gibi, ortak bazı kriterler de vardır. Bu kriterlere bakacak olursak;

  • A-Level diploma ya da foundation eğitimi almış olmak
  • IELTS ya da TOEFL gibi bir sınavdan yeterli puan almış olmak
  • İstenilen seviyede diploma notuna sahip olmak
  • Özgeçmiş ve niyet mektubu
  • Önceki okulda eğitim alınmış olan öğretmenlerden referans mektupları

Üniversite Eğitimi Sırasında Konaklama

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama yöntemi, üniversite yurtlarıdır. Birbirinden farklı oda seçeneklerine sahip olan yurtlar güvenlik, motivasyon ve kampüs içerisinde yer almaları nedeniyle öğrencilere hayatı kolaylaştırıcı avantajlar sağlarlar. Bazı odalarda tuvalet ve banyo varken, bazı odalarda mutfak da yer almakta ve öğrenciye ev ortamının tüm olanaklarını sağlamaktadır.

İngiltere’de üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız, daha detaylı bilgi için LondonbyJada ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.