ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz.

Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya 2020 Nisan ayında yerleşmeden önce en son 2019 yazında Ayşe’yi 2 hafta yaz okuluna getirmek üzere gelmiştik. O zaman Ayşe 6 yaşındaydı. İngilizcesi de başlangıç seviyesindeydi. Yaz kamplarında her seviyeden çocuk olduğu için hiç zorlanmadı, garipsemedi. Londra’yı, okulunu, öğretmenlerini ve farklı ülkelerden gelen arkadaşlarını çok sevdi ve daha uzun kalmak istedi. Bir sonraki yaz için 1 ay gelmek üzere plan yaptık ama maalesef pandemi oldu. Bu yaz okulundan Ayşe’ye değişik bir ortamda, farklı kültürden arkadaş ve öğretmenlerle keyifli ve eğlenceli 2 haftanın yanında ne kaldı derseniz biri İngilizceye olan merakının ve konuşma isteğinin artması, ikincisi buraya yerleşme kararımızı çok isteyerek desteklemesi derim. Yaz okulu zamanı boyunca Ayşe okul çıkışlarında da bizimle de hep İngilizce konuşmuştu. Döndükten sonra evde de biz Türkçe konuşsak da hep İngilizce konuştu. Bizim yönlendirmemizle değil kendi içinden gelerek yaptı bunu. Bu da İngilizcesinin çok gelişmesine hem Türkiye’deki okulunda İngilizcede başarılı olmasını, hem de buraya yerleştiğimizde hiç sorunsuz derslerine devam etmesini sağladı.

Çocuğunuzun İngilizce seviyesinin iyileşmesi için birçok şey yapabilirsiniz. Ama konu sadece eğitim, dil gelişimi değil. Bunu gerçekleştirdiği ortam. Farklı kültürlerden gelen çocuklarla arkadaşlık kurması, farklı bir ülkeyi görmesi, hayatına yepyeni bir deneyim katması, gençliğimizin tabiriyle “ufkunun açılması” için çok önemli. Biz kendi yaz okulu deneyimimizle Ayşe’de bu değişimi ve gelişimi bizzat yaşamış olduk. Biz şehirde bir yaz okulu seçerek Ayşe’nin okul saatlerinde gezdiğimiz, okul çıkışlarından sonra ona şehri gösterebildiğimiz bir aile tatili de yapmış olduk. Ailecek gelirseniz şehirde bir yaz kampı seçmenizi de bu sebeple tavsiye ederim. Ayrıca şehir dışında da anne&çocuk birlikte okul kampüsünde kalma şansınız olan okullar da var. Anneler için farklı dil programları, çocuklar için eğlenceli kamplar bir arada mevcut. Özellikle 12 yaş öncesi yatılı olmayan yaz kampları için anne&çocuk programlarını veya şehir merkezinde kendi tatil programınızı da yapabildiğiniz, çocuğunuzu bırakıp almanızın kolay olacağı okulları tercih etmeniz hayatınızı kolaylaştıracaktır.

LondonbyJada’nın uzman ekibi yüzlerce okul arasından çocuğunuz için doğru okul seçimi ve yerleştirmenin yanı sıra en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri olan konaklama ile ilgili sizi en doğru şekilde bilgilendirsin isterseniz buradaki formu doldurmanız yeterli.

Fiziken gelmesi mümkün değilse özellikle pandemide çok ilerleyen online İngilizce dil programları da tercih edilebilir. Bunlar için de İngilitere’nin en iyi dil okullarının sunduğu çok iyi alternatifler mevcut. İmkanınız varsa tabii ki gelerek bu deneyimi yaşamak çok başka.

Çocuğunuzun ilerde İngiltere’de eğitim görmesini, sonrasında çalışmasını, yaşamasını hedefliyorsanız yaz kampları veya dil okulları ile başlamak hem okulları, sistemi, yaşamı tanımak hem de portfolyosuna buradaki katılımını eklemek için çok faydalı olacaktır.

Önümüzdeki haftalarda yaş gruplarına göre farklı alternatifleri içeren paylaşımlarımız, canlı yayınlarımız ve zoom toplantılarımız olacak. Türkiye’den Ingiltere’ye eğitim için gelmek isteyen öğrencilerin yanı sıra şu anda Ayşe gibi yani İngiltere’de yaşayan ve sınavlara hazırlanan türk çocuklar için de seviye tespit belirleme ve sınava hazırlanma, okul seçimi gibi konuları da detaylıca konuşuyor olacağız. İlk toplantımız 24 Şubat Perşembe TR saati ile 21:00’de olacak, konumuz 4-17 yaş için İngiltere’deki yaz kampları.

Kayıt olmak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

Çocuklarımız en kıymetlilerimiz, onlar için her zaman en iyisini istiyoruz. 10 seneden fazladır yaptığım her işbirliğinde iletişimde olduğum herkes için fayda sağlamayı, annelerin, bebeklerin, çocukların hayatına dokunmayı hedefledim. Değerli LondonbyJada ekibiyle birlikte burada da aynı hedefle sizlerle buluştuğum için çok mutluyum.

Sevgilerimle,
Zeynep Gözübüyük

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.