İNGİLTERE’DE OKUMAK İÇİN 10 ÖNEMLİ NEDEN

Özellikle üniversite eğitimi için dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan İngiltere’nin eğitim sistemi hakkında geniş çaplı bir araştırma yaptık ve İngiltere’de okumak isteyenlerin merak ettikleri en önemli 10 nedeni, LondonbyJada olarak bu yazımızda topladık.

Eğitim Kalitesi
İngiltere’nin uluslararası düzeyde eğitim için tercih edilmesinin birincil sebebi tabii ki eğitim kalitesi olarak göze çarpıyor. İngiltere’nin kaliteli bir eğitim sunmasında, ülkenin anadilinin uluslararası eğitim dili olan İngilizce olması, zengin bir akademik araştırma geçmişine sahip olması, geniş çaplı devlet desteği bulunması ve saygın akademisyenleri barındırması gibi faktörler rol oynuyor. İngiltere’deki yüksek öğrenim kurumları QAA (Quality Assurance Agency for Higher Education) tarafından denetlenmektedir. Ayrıca İngiltere’deki çoğu özel okul ISC (Independent Schools Council) üyesidir.

Yaşam Standartları
İngiltere’nin yaşam endeksi, ulaşım olanakları ve medeniyet seviyesi genel yaşam kalitesini yükseltiyor ve yabancı öğrencilerin İngiltere’yi tercih etme sebebi oluyor. OECD Better Life Index’e göre İngiltere kişisel güvenlik, çevre kalitesi, sivil katılım, sosyal olanaklar, sağlık düzeyi, iş ve gelir, eğitim ve yetkinlikler seviyesinde ortalamanın üzerinde sıralanmaktadır.

Kariyer Fırsatları
Ekonomik açıdan da dünyanın en güçlü ülkelerinden olan İngiltere’de okumak, İngiltere’de çalışmak için fırsatlar doğurabilmektedir. Başka ülkelerde eğitim görenler de İngiltere’de çalışabilir ancak İngiltere’de eğitim görenlerin staj yapma ve sonrasında İngiltere’de işe girme olasılığı yüksektir.

İş Dünyası’nda İngilizce
İngilizce, uluslararası düzeyde en geçerli dildir ve birçok resmi iş yazışmalarında bu dil tercih edilmektedir. Bu gibi durumlarda İngiltere’de okumuş olmanın iş dünyasında kullanılan dile aşinalık açısından avantajı bulunmaktadır.

Uluslararası Ortam
Dünyanın her yerinden insanları ağırlayan İngiltere’de, eğitim açısından çok kültürlü bir ortam bulunmaktadır. Öğrenciler farklı kültürleri tanıyabilir ve çeşitli arkadaşlıklar kurabilirler. Londra’nın üçte birinden fazlası İngiltere dışı doğumludur ve bu şehir 270 milliyete ev sahipliği yapmaktadır.

Oturma İzni Ve Vatandaşlık Olanağı
Çeşitli nedenlerden ötürü belirli bir süre İngiltere’de –yasal bir şekilde- yaşayan herkes İngiliz vatandaşı olma hakkına sahiptir. İngiliz vatandaşlığı, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinin vatandaşı olmanın yanı sıra güçlü bir pasaportu da beraberinde getirmektedir. İngiltere’de oturma izni ve vatandaşlık hakkına farklı yollarla ulaşılabilir. Türk vatandaşlar için bunlardan en popüleri Ankara Anlaşması’dır. Fakat son zamanlarda farklılık gösteren detaylara dikkat edilmelidir.

Burs İmkânları
İngiltere’deki üniversiteler genel olarak bilinen bursların dışında kuruma özel burslar da sunmaktadır. Burada önemli olan, hedeflenen eğitim kurumlarının detaylıca araştırılması ve mümkünse bu konuda uzman birine danışılmasıdır. Birçok öğrenci, şartlara uymalarına rağmen, tanınan bursları bilmediğinden bu hakkı talep dahi etmemektedir.

Sosyal Olanaklar
İngiliz okullarını dünyanın en saygın ve en başarılı eğitim kurumları yapan şey sadece bu okulların eğitim kalitesi değildir; bu okullarda spor, satranç, edebiyat ve müzik gibi çeşitli alanlarda sosyal imkanlar oldukça gelişmiştir ve İngiliz okulları her sene bu alanlardaki başarılarıyla adlarını dünyaya duyurmaktadır.

Coğrafi Konum
İngiltere, Avrupa’ya ve Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle de eğitim için sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok öğrenci yalnızca haftasonu için bile Türkiye’ye rahatça gidip gelebilme imkanından dolayı İngiltere’de okumayı tercih etmektedir. Ailelerini sık ziyaret eden veya ailelerinin sık ziyaret ettiği öğrenciler için İngiltere harika bir seçenektir.

Kültür
Okumak için İngiltere’ye gidenler hem köklü bir kültür olan İngiliz kültürünü yemekleriyle, sporlarıyla ve aktiviteleriyle yakından tanıyabilirler hem de köklü kütüphanelerden, tiyatrolardan, müzelerden yararlanabilirler. Londra’da 230’un üzerinde tiyatro vardır. İngiltere’de ise bu sayı 1300’ün üzerindedir.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.