Türkiye İle İngiltere’nin Eğitim Sistemlerinin Karşılaştırması

İngiltere’nin eğitim sistemi, çocuklu aileler için en merak edilen konulardan biridir. LondonbyJada olarak, Türkiye ve İngiltere’nin eğitim sistemlerinin kısa bir karşılaştırmasını yaptık.

İngiltere’de Okul Öncesi Eğitim

İngiltere’de okul öncesi eğitim 3-4 yaş arasındaki çocuklara ücretsizdir. Okul öncesi eğitim sisteminde çocukların kişisel gelişimleri, neden-sonuç ilişkisi kurmayı sağlamaları ve sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri için gerekli eğitimler verilir.

İngiltere’de Zorunlu Eğitim Süresi

 • İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşından 16 yaşına kadar tam zamanlı olarak devam eder.
 • Eğitim yılı 190 iş günü sürmektedir.
 • Eğitim yılı genelde Eylül’de başlayıp Temmuz’da bitse de, yerel yönetimler bu tarihlerde değişiklik yapabilir.
 • Okullar sabah 09:00’da açılır ve 16:00’da eğitim sona erer ancak okul yönetimi saatlerde değişiklik yapabilir.

İngiltere’de Eğitimin Kademeleri

Infant School (İlköğretim Birinci Aşama): 5 yaşında başlayan birinci aşama 7 yaşında biter.

Junior School (İlköğretim İkinci Aşama): 7 yaşında başlayan ikinci aşama 11 yaşında biter ve öğrenciler bu süreç sonunda mezuniyet sınavına girerler.

Secondary School (Ortaöğretim): Ortaöğretim de kendi içerisinde 2 aşamaya bölünür ve 14 yaşına kadar birinci; 14 yaşından 16 yaşına kadar da ikinci aşama eğitim alınır. İkinci aşamada alınan dersler ve bu derslerdeki başarı, üniversiteye girişte kilit rol oynar. Eğitimin sonunda her ders için ayrı ayrı sınavlara girilir ve bu sınavlarda alınan puanlar üniversite seçiminde önemli birer etken olur.

İngiltere’nin Eğitim Şekli

Empati kurma ve farklılıklara saygı duymanın aşılandığı eğitim sistemi ile dikkat çeken İngiltere, her öğrencinin güçlü karaktere sahip birer birey olmasını hedefler.

Öğretmenler kadar öğrencilerin de soru sorması ve tartışma kültürünü edinmesi için çaba sarf edilir.

İngiliz eğitim sistemi bilimsel konuları deneysel yöntemler kullanarak, pratiğe dökerek öğrencilere aktarmaktadır.

İngiltere’de maddi, psikolojik ya da bedensel yönden desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için ek kaynak ayrılmaktadır.

İngiltere’deki Okul Türleri

İngiltere’de devlet okullarının yanı sıra özel okullar da mevcuttur. Ana okulundan üniversiteye kadar her seviyede ve kalitede özel okul bulmak mümkündür.

Yarı Merkeziyetçi Eğitim Sistemi

İngiltere’de eğitim bakanlığı dışında belediyeler, okul yönetim kurulları ve okul çalışanları eğitimde söz sahibidir. Eğitim bakanlığı politikaları belirler ve uygulama şekli genelde okul yönetim kurulları, belediyeler ve okul çalışanları gibi gruplar tarafından kararlaştırılır ve hayata geçirilir.

Okul Yönetim Kurullarının Başlıca Görevleri:

 • Belirlenen müfredatın doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamak.
 • Okuldan beklenen performansı yakalamak.
 • Okul bütçesini yönetmek.
 • Okul çalışanlarının atamalarında rol almak.
 • Okulun ve öğrencilerin çevreyle olan ilişkilerini düzenlemek.
 • İngiltere’de Eğitim Denetimi
 • İngiltere’de eğitim alanında farklı denetim kurumları mevcuttur ve bakanlığın belirlediği hedefler doğrultusunda denetim gerçekleştirirler.

Eğitim ve Beceriler Dairesi, gerçekleştirdiği denetimlerler ülkedeki okulların başarı sıralamasını belirler ve yayımlar.

Standart Eğitim Ofisi normal okulların yanı sıra, kreşlerin, yetişkinlere eğitim kurumlarının, yüksek okulların ve daha birçok eğitim kurumunun performansını değerlendirip, sonuçları bakanlıkla paylaşır. Başarısız olan okullar üzerinde yaptırım uygulama gücüne sahip olan Standart Eğitim Ofisi, eğitimde toplam kaliteyi sağlamak konusunda önemli görevler üstlenmektedir.

İki Ülkenin Eğitim Sistemleri Arasındaki Temel Farklar

 • İngiltere’de politikalar bakanlık tarafından belirlenir ve yerel yönetimler tarafından yönteme karar verilirken, Türkiye’de bakanlığın kararı doğrultusunda hareket etmek zorunda olan yerel yönetimler vardır.
 • Türkiye’de daha teorik bir eğitim varken, İngiltere’de pratiğe dökülen bir eğitim vardır.
 • Türkiye’deki eğitim sisteminde “İyi bir vatandaş yaratmak” hedeflenirken, İngiltere’de “İyi bir birey yaratmak” hedeflenir.
 • Türkiye’de okul çalışanları devlet tarafından atanan memurlardır; İngiltere’de ise okulu yöneten kurumların ortak kararı ile işe alınan sözleşmeli personellerdir.
 • İngiltere, eğitime bütçeden en fazla pay ayıran OECD ülkelerinden biriyken, Türkiye kötü durumdaki OECD ülkelerinden biridir.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.