İNGİLTERE’DE NEDEN LİSE EĞİTİMİ ALINMALI?

Lise eğitimi İngiltere’de alındığında, eğitimin devamı olarak üniversite eğitimi ve mezuniyet sonrası İngiltere’de yaşama ve çalışma imkanı doğmaktadır. Bu nedenle, İngiltere’de lise eğitimi yabancılar için sıklıkla tercih edilmektedir.

İngiltere’de uzun dönemli olarak yapılan lise öğrenimi haricinde, İngiltere’yi deneyimlemek isteyen öğrenciler için de yaz okulu ve dil okulu gibi ilave programlar mevcuttur.

Öğrenci, lise eğitimini İngiltere’de başarıyla tamamladığında, kendisini hem yabancı dil hem de eğitim sistemi konusunda rahat hissedeceğinden bir İngiliz üniversitesinde öğrenimine rahatlıkla devam edebilecektir. Türkiye’deki eğitim sisteminin aksine, İngiltere’deki eğitim sisteminde öğrenciler henüz lise sıralarındayken meslekleri ve üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersleri ve eğitimleri almış olurlar.

Ayrıca, standart akademik gelişim odaklı eğitimin haricinde, sportif ve sanatsal alanlarda da kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için İngiltere’deki liseler hemen hemen her dalda gençlerin gelişimine katkıda bulunacak desteği sunmaktadır.

En önemlisi de İngiltere’de yabancı dile çok önem verildiği için öğrenci, Türkiye’deki yabancı dil öğretimi yetersizliğinin dezavantajından kurtulup İngilizce dışında Fransızca ve Almanca gibi birkaç yabancı dili daha konuşma becerisine sahip olacaktır.

İngiltere’de Hangi Liselerde Eğitim Alınabilir?

Aşağıdaki okullar, İngiltere’de uluslararası öğrencilere lise eğitimi sunan okulların bazılarıdır.

  • CATS Academy
  • Plymouth College
  • Bellerbys College
  • Adcote School
  • Cardiff & Vale College
  • Worthing College
  • Chelsea Independent College
  • Felsted School
  • Bexhill College
  • Highbury College

İngiltere’de Lise Eğitimi Nasıl Alınır?

İngiltere’de lise eğitimi için elbette ki İngiliz lise eğitim sistemine göre bazı kriterler aranmaktadır. Bu kriterler arasında öğrencinin yaşı, İngilizce bilgisi ve eğitim hayatındaki başarıları önemli rol oynamaktadır.

Öğrencinin eğitim hayatındaki başarısını belirlemek ve zayıf olan yönlerine ağırlık verebilmek için seviye belirleme testi yapmak çok doğru bir adım olacaktır.

Gerekli kriterler sağlanıyorsa İngiltere’nin devlet veya özel yatılı liseleri arasından okul seçimi yapılabilir. Devlet ve özel okulların kabul kriterleri farklılık göstermektedir.

Kabul kriterlerine ek olarak, İngiltere lise fiyatları da öğrencinin eğitim göreceği okulun devlet okulu veya özel okul olmasına göre değişmektedir. Bu yüzden okul seçimi yapılırken bu fiyat farkı göz önünde bulundurulmalıdır.

İngiltere’deki liselerin genel geçer kabul şartları arasında öğrencinin; Türkiye’deki 100’lük not sisteminde en az 80 not ortalamasına sahip olması, ELTiS sınavında en az 235 ve UKVI IELTS sınavından 4,5 almış olması gereklidir.

İngiltere’de Lise Eğitimi Alacak Öğrenciler Nerede Konaklayabilir?

İngiltere’de daha önce belirttiğimiz üzere, okul türüne bağlı olarak yatılı konaklama seçeneği sunulabilmektedir.

Uluslararası öğrenci olarak bu lise eğitim programına kabul edilen öğrenciler okulun yurt hizmetinden yararlanabilmektedirler. Bazı istisnalar haricinde bu öğrenci yurtları okul sınırları içerisinde yer almaktadır.

State College (Devlet lisesi) gibi bazı eğitim kurumları ise yabancı öğrencileri ağırlamak isteyen ve kendi ailelerinin bir parçasıymış gibi sahiplenip, eğitim hayatında yanında olmak isteyen ailelerin yanına yerleştirme yapmaktadır. Bu aileler, gerekli kurumlara başvuru yapan ve inceleme sonrası onay alan ailelerdir ve devamlı kontrol edilerek, evde kalan öğrenci için uygun olup olmadıklarına bakılmaktadır. İngiltere genelindeki lise yurtlarında 3 öğün yemek hizmeti de sunulmaktadır. Yemek ücretleri yurt konaklama ücretine dahildir.

İngiltere’de iyi bir lise eğitimi alacağınızdan emin olmak için LondonbyJada ekibi belirtilen tüm kriterleri sizin için değerlendirmektedir.

İngiltere’de lise eğitimi alınmasının gerektiği durumlar; İngiltere’de alınacak lise eğitiminde okul seçimi ve lise eğitimi alınırken nerede konaklanılacağına dair tüm sorularınız için LondonbyJada ekibine e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.