İngiltere’de Lise Okumak

Dünyanın en başarılı üniversitelerinin bir kısmına ev sahipliği yapan İngiltere’de bu üniversitelere girişin anahtarlarından biri, liseyi İngiltere’de okumaktır. İngiltere’de lise okumak aynı zamanda birçok farklı ülkedeki üniversiteler tarafından kabul edilen lise mezuniyeti anlamına da geldiğinden, çocuklara önemli bir avantaj sağlar.

İngiltere’de Lise Okumanın Şartları Nelerdir?

Okulların genelinin beklentilerinin başında dil seviyesi ve yüksek not ortalaması (Genelde 100 üzerinden 80 ve yukarısı) gelmektedir. Bunların dışında, bazı okulların kendi ilave şartlarını koydukları da görülebilmektedir.

Eğer dil konusunda yeterli puan alınamadıysa, lise eğitiminden önce İngilizce hazırlık eğitimi alınmalıdır.

Nasıl Başvuruda Bulunabilirim?

  • Öğrencinin not ortalamasını gösteren resmi belge
  • Önceki okullarındaki öğretmenlerden alınan tavsiye belgesi
  • Öğrenci adayının İngiltere’de lise eğitimi almak istemenin nedenlerini ve geleceğe dair planlarını anlatan dilekçe
  • Dil sınavı sonuç belgesi
  • Evrakların onaylı İngilizce tercümesi

Lise Eğitim Yılı Ne Zaman Başlar Ve Ne Zaman Biter?

Eylül ayında başlayan ve 3 dönemden oluşan eğitim yılı, Temmuz ayında son bulur. Eğer Eylül ayındaki ilk dönemde liseye başlamak isteniyorsa, Temmuz ayı sonuna kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

İngiltere’de Hangi Lise Türlerinde Okuyabilirim?

İngiltere’de hem devlet hem de özel liselerde okumak mümkündür. Daha önce bahsettiğimiz not ortalaması ve dil seviyesi sınavlarının ardından, okula başvuruda bulunulabilir. Ancak bazı okullar bu sınavların yanı sıra, mülakat ve yazılı sınav da yapabilmektedirler.

Devlet okullarının başarılarının yüksek olması ve finansmanının devlet tarafından sağlanması nedeniyle, sınavları daha zordur ve sadece en başarılı yabancı öğrencilere giriş hakkı tanımaktadırlar.

Özel liselerde ise seçenekler çok fazladır. Birçok özel lisenin kapıları yabancı öğrencilere açıktır ve bu okullara kayıt yaptırmak, devlet okullarına kayıt yaptırmaktan çok daha kolaydır. Özel liseler arasında gündüz eğitim verenlerin yanı sıra, yatılı eğitim verenler de mevcuttur ve bu durum fiyatlara yansımaktadır.

Lise Müfredatı Ve Diploması

İngiltere’deki lise eğitiminde alınacak dersler, gelecekteki hedeflere göre değişmektedir.

Ortaöğretim Genel Diploması “GCSE-General Certificate of Secondary Education” ortaöğretimin sonunda alınan ve ortaöğretimin tamamlandığını gösterir nitelikteki diplomadır. Tüm lise öğrencilerinin almak zorunda olduğu derslerin başarı ile tamamlandığını gösterir.

A-Level dersleri ise, üniversiteyi hedefleyen öğrenciler tarafından, 16 yaşından itibaren alınan derslerdir. Bu eğitimin süresi normalde 2 yıldır fakat hızlandırılmış eğitim seçeneği ile 1 yılda tamamlamak da mümkündür. A-Level eğitiminde dersler mesleğe yönelik dersler olup, hedeflenen lisans eğitimi sırasında gerekli olacak ön eğitimin alınmasını sağlar. A-Level derslerdeki başarı, öğrencinin üniversite eğitiminde belirleyici niteliktedir ve Oxford ile Cambridge gibi üniversitelerinin kapılarını bu eğitimdeki başarı açabilir.

Hangi Liseler A-Level Dersleri Veriyor?

İngiltere’de A-Level derslerini veren birçok lise vardır. Bunların en bilinenlerini sıralamak gerekirse;

  • Bellerbys College
  • Abbey College
  • Kingsley School
  • The Buckswood School
  • Adcote School

Konaklama Sorununu Nasıl Çözerim?

İngiltere’de lise okumayı düşünen yabancı öğrenciler için 2 seçenek vardır;

Yurtta kalmak: Bu seçenek sadece özel liselerin sağladığı bir olanaktır ve yurtlar genellikle liseyle aynı kampüs içerisinde yer alır. Yurtların ücretlerine oda ücretlerinin yanı sıra, 3 öğün yemek ve diğer tüm oda giderleri dahildir.

Aile yanında kalmak: Bu seçenek hem özel liselerde hem de devlet liselerinde okuyacak öğrenciler için geçerlidir. Tamamen devlet kontrolünde gerçekleşen bu uygulamada, evlerinde lise öğrencisi barındırmak isteyen aileler devletin yetkili organına başvuruda bulunur ve ardından incelemeye tabi tutulur. Onay alan ailelerin bilgileri, barınma ihtiyacı olan öğrencilerin aileleri ile paylaşılır ve iletişim kurmaları sağlanır.

Konaklama ile ilgili seçeneklerin her ikisi de güvenlidir ve devletin kontrolü altındadır. Bu nedenle, iki seçenek de rahatlıkla değerlendirilebilir.

İngiltere’de Lise Eğitimi Ne Kadara Mal Olur?

Parası çok değerli olan İngiltere’de okumak, İngilizler için çok pahalı olmasa da, yabancı öğrenciler için eğitim ücretleri yüksek gelebilir. Devlet okulları görece daha ucuzdur ve özel liselerde ise çok geniş bir fiyat skalası mevcuttur. Fiyatlar her yıl değiştiği için, bütçenize en uygun liseyi bulmanız konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim Makaleleri

Eğer siz ya da bir tanıdığınız için Londra’da eğitim almak istiyorsanız Londra Eğitim Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Eğitim  |  14/03/2022

HANGİ YAZ KAMPINI SEÇMELİYİZ?

Herkese merhaba,Yaz kamplarıyla ilgili yazılarıma bu hafta da devam ediyorum. Paylaşımlarımızda çok farklı alternatifler olduğunu belirtmiştik ve bunun üzerine yine çok soru aldık. İngiltere yaz kampları konusunda çok zengin. Her yıl yüzlerce okul binlerce öğrenciyi ağırlıyor. Yaz dönemini verimli geçirmelerinin ve dil gelişiminin yanı sıra CV’lerine İngiltere’deki yaz okullarını eklemek hayatlarının her döneminde bir artı […]

Eğitim  |  04/03/2022

YAZ KAMPI: EĞLENCE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

Geçen hafta benim moderatörlüğümde İngiltere’deki yaz kamplarıyla ilgili bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik ve LondonbyJada’nın kurucusu, Eğitim Danışmanı Ceyda Basut’tan İngiltere’deki yaz kampları ile ilgili önemli bilgiler edindik. Katılan velilerimizle konuşurken gelen sorulardan anladığım kadarıyla veliler haklı olarak çocuklarının İngiltere’ye gelmişken hem İngilizcelerinin gelişmesini, hem de sevdikleri aktiviteleri yapmalarını, yaz tatillerinde eğlenmelerini istiyorlar. Bu ikisinin bir […]

Eğitim  |  10/02/2022

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ YATIRIM: YURTDIŞINDA EĞİTİM

Herkese merhaba, Ben Zeynep Gözübüyük. Ben kimim merak ederseniz kısaca burada. Bugünden itibaren LondonbyJada ekibinin bir parçası olarak sizler için dijital içerikler hazırlayacağım. Bu yazıyı okuduğunuza göre Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, dil okulları, ya da yaz kampları için ailecek gelmeyi ya da sadece çocuğunuzu göndermeyi planlıyorsunuz. Ben bu yazıda biraz kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Biz Londra’ya […]

Londra'da Eğitim için yanınızdayız...

Londra'da Eğitim ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.