Londra’ya Yerleşmek İsteyenler İçin İpuçları

Yüzlerce yıldır dünyanın çekim merkezleri arasında yer alan ve Avrupa’nın finans merkezi durumda olan Londra, farklı kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşadığı ve buna bağlı olarak herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği bir şehirdir.

Türkiye’den Londra’ya yerleşmeyi düşünen ama bunu nasıl yapabileceği konusunda net bir bilgisi olmayan kişiler için LondonbyJada olarak bazı ipuçlarını derledik ve bu yazımızda anlattık.

Londra’ya Yerleşmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Öncelikle, Türk vatandaşı olmanın bu noktada çok büyük bir avantaj sağladığını belirtmek gerekiyor. Evlilik, eğitim, doğum ile kazanılmış hak ya da Londra’da yerleşik bir işyerinin daveti ile Londra’ya yerleşmenin yanı sıra, Türk vatandaşlarının tamamına tanınan bir hak daha var ki, bu yazımızda ele aldığımız asıl konu bu haktır; Ankara Anlaşması…

Nedir Bu, Ankara Anlaşması?

Ankara Anlaşması, Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması içerisinde yer alan ve Türk vatandaşlarına İngiltere’de ikamet etme hakkı tanıyan bir protokoldür. Son cümlede bolca hukuki terim kullanmış olabiliriz ama aslında çok basit ve imkanı olan herkesin kolaylık başvurabileceği bir protokolden bahsediyoruz.

Ankara Anlaşması özetle der ki, İngiltere’ye taşınmak isteyen bir Türk vatandaşı isen ve buraya taşındığında kendi işini kurup, geçimini kendin sağlayacaksan, buyur gel!

Evet, konunun özeti tam olarak budur. İmzalanan protokol ile İngiltere, Türkiye’den gelecek olan kişilerin kendi işlerini kurmaları ve kurdukları işi yürütmeleri karşılığında oturma izni vermektedir. Bu izin için İngilizce yeterlilik, diploma ya da herhangi başka bir şart aranmamaktadır.

Ankara Anlaşması’na başvurarak Londra’ya yerleşmek isterseniz, yapacağınız işi belirlemeli ve bu işi sürdürebileceğinize emin olmalısınız. Çünkü, başvuru yaptığınız iş ne ise, Londra’ya yerleştikten sonra yapacağınız tek iş o olacaktır. Aynı zamanda, başkasının işyerinde bir çalışan olarak devam etme imkanınız da olmayacaktır. Bu nedenle, başvurudan önce bu konuyu kesinlikle netleştirmeniz gerekmektedir.

Yapacağınız işe karar verdikten sonra, başvuru için gerekli belgeleri toplayıp, Londra’da sizi en azından 6 ay geçindirecek ve kuracağınız iş için gerekli sermayeyi de gösteren bir hesap cüzdanı ile işe koyulabilirsiniz. Eğer tek başınıza değil de, ailenizin diğer fertleri ile Londra’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız, bankadaki hesabınızda onların masrafları için de bir miktar para bulundurmanız gerekecektir. Burada önemli nokta, paranın kaynağının belli olması ve mümkünse, yapacağınız işle benzer bir iş kaynağından gelmiş olmasıdır.

Ankara Anlaşması sadece başvuran kişiyi bağladığından, ailenin diğer fertleri istedikleri işte çalışabilirler ve bu da anlaşmanın bir diğer güzel tarafıdır.

İngiltere’ye Gitmenin Başka Yolları Var Mı?

Tabii ki var. Aslına bakarsanız, Ankara Anlaşması dışındaki yolların geneli, dünyanın geri kalanı ile benzerlik göstermektedir.

Bu yolları açıklayacak olursak;

Sponsor işveren aracılığı ile: İngiltere’de yerleşik herhangi bir firmanın sponsorluğu ile oturma izni almak mümkündür ancak çok spesifik meslek kolları dışında pek kolay değildir. Firma, size sponsor olmadan önce, aradığı personel için 3 farklı zamanda ilan vermeli ve İngiltere vatandaşı olan herhangi birini işe almamak durumunda kalmalıdır. İngiltere bu noktada “Benim vatandaşım işsizken ve senin işyerinde çalışabilecek niteliklere sahipken, yeni birini ülkeme almam doğru olmaz.” demektedir.

Eğer her şey yolunda gider ve sponsor aracılığı ile Londra’ya yerleşirseniz, 5 yıl sonunda kalıcı oturuma sahip olur ve ardından istediğiniz herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

Yatırımcı olarak: İngiltere’nin kapıları yatırımcılara her zaman açıktır. Ülkeye sermaye girişinin ve istihdam sağlamanın bir yolu olarak, yatırımcı olmak ve vize almak kolaydır. Ancak, en az 200.000 Sterlin yatırım yapmak gerekir. 200.000 Sterlin ile isterseniz kendi işyerinizi kurabilir, isterseniz de herhangi bir şirketin hisselerini alabilirsiniz. Bu yöntemlerin hangisini yaparsanız yapın, İngiltere’de oturum hakkına sahip olabilirsiniz.

Londra’ya yerleşmek gibi bir planınız varsa ve merak ettiğiniz sorulara yanıt arıyorsanız, LondonbyJada ile iletişime geçebilirsiniz.

Yaşam Makaleleri

Yaşam  |  16/06/2020

DÜNYA GAZETESİNDE LBJ

1- Şirketin en bilinen danışmanlık hizmeti kime/kimlere olmuştur?Londonbyjada ekibi olarak en fazla danışmanlık verdiğimiz konuların başında Londra’da emlak yatırımları ve okul seçimleri olduğunu söyleyebiliriz. Her ailenin ihtiyaçları birbirinden elbette çok farklı olabiliyor. Genelde iki farklı tip aile ile çalışıyoruz. Bazı ailelerimiz çocuklarıyla beraber Londra’ya taşınma kararı alıyor ve biz bu süreç içinde her konuda kendilerine […]

Yaşam  |  15/04/2020

Londra Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Londra’ya seyahat etmeden önce, Londra hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Konuşulan dil, yenilen yemekler, gezilecek yerler, hava durumu, hangi vizeyi almanız gerektiği gibi Londra hakkında merak ettiğiniz her şey için bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır. İlk olarak, yabancı dil açısından Londra’nın çok uluslu ve kozmopolit yapısı sayesinde İngilizce harici 300 kadar dilin bu şehirde konuşulduğunu bilmekte fayda […]

Yaşam  |  15/04/2020

Londra’ya Yerleşmek İsteyenler İçin İpuçları

Yüzlerce yıldır dünyanın çekim merkezleri arasında yer alan ve Avrupa’nın finans merkezi durumda olan Londra, farklı kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşadığı ve buna bağlı olarak herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği bir şehirdir. Türkiye’den Londra’ya yerleşmeyi düşünen ama bunu nasıl yapabileceği konusunda net bir bilgisi olmayan kişiler için LondonbyJada olarak bazı ipuçlarını derledik ve bu […]

Londra'da Yaşam için yanınızdayız...

Londra'da Yaşam ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.