Londra Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Londra’ya seyahat etmeden önce, Londra hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır.
Konuşulan dil, yenilen yemekler, gezilecek yerler, hava durumu, hangi vizeyi almanız gerektiği gibi Londra hakkında merak ettiğiniz her şey için bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır.
İlk olarak, yabancı dil açısından Londra’nın çok uluslu ve kozmopolit yapısı sayesinde İngilizce harici 300 kadar dilin bu şehirde konuşulduğunu bilmekte fayda var.
İngilizce’den sonra Londra’da en çok konuşulan diller İspanyolca, Fransızca ve Arapça’dır. Her sokağında farklı bir dil konuşulabilmesi de bu şehri eşsiz kılmaktadır. Londra’da en çok konuşulan dokuzuncu dil ise Türkçe’dir. Londra seyahatinizde iletişim sorunu muhtemelen yaşamayacak olsanız bile şehirde en yaygın konuşulan dil olan İngilizce’yi biraz bilmekte fayda var.

Londra’ya Hangi Aylarda Seyahat Edilmelidir?

Herkes tarafından bilindiği üzere İngiltere aniden bastıran yağmurlarıyla ünlü bir ülkedir. Londra da ülkenin bu hava durumu yapısından etkilenmektedir.
Londra’nın güney bölgeleri çok fazla yağışlı olmasa da kuzey bölgelerinde güneşli bir havada aniden bastıran yağmur sizi şaşırtabilir. Yine de bu değişken havası gündelik yaşama renk getirmektedir. Örneğin güneş açtığında Notting Hill mahallesinin rengarenk evlerinin arasında yürürken Londra’da unutamayacağınız güzellikte bir gün geçirebilirsiniz.
Ani hava durumu değişikliğinden çok etkilenmeden Londra’yı gezmek istiyorsanız seyahatinizi Mayıs ve Eylül ayları arasında, yaz döneminde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye seyahat edebilmeniz için yeşil (hususi) pasaport sahibi de olsanız vize almanız gerekmektedir. Ancak İngiltere vize süreci gerekli evraklar tamamlandığı takdirde, sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. İngiltere vizesi almanız için gerekli evraklar:

 • Güncel pasaport (varsa eski pasaportlar)
 • Gelir durumunuzu gösteren belgeler
 • Çevrimiçi başvuru formu
 • Vize başvuru ücretini ödediğinize dair gerekli dekont
 • Biyometrik fotoğraf (Standart vesikalık kabul edilmemektedir.)
 • Uçak biletleri ve otel rezervasyonu
 • Seyahat amacınıza göre İngiltere’de bulunma amacınızı destekleyen belgeler

Londra’da Nereler Mutlaka Gezilip Görülmelidir?

Seyahat planlamanızda yer vereceğiniz müzeler ve tarihi yapıları kararlaştırmak için Londra hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Elbette ki her turist gibi Big Ben, Buckingham Sarayı gibi eşsiz yapıları görmelisiniz. Ancak kişisel ilginiz ve merakınıza göre aşağıdaki müze ve parkları da ziyaret edebilirsiniz.

 1. National Gallery
 2. St Jame’s Park
 3. Natural History Museum
 4. Regent’s Park
 5. St James Park

Londra’da En Güzel Yemekler Nerede Yenir?

Londra’da çok fazla ırktan ve ulustan insan yaşadığı için bu çeşitlilik Londra mutfağına da etki etmiştir. Hemen hemen her milletin mutfağının en güzel yemeklerini Londra’da bulabilirsiniz.
Gittiğiniz restoranın popülerliğine göre fiyatlar da değişmektedir. Bazı restoranlar ise sadece rezervasyonla girişi kabul etmektedir. “Londra’da dahi olsam Türk yemeğinden asla vazgeçemem!” diyorsanız, yemek yiyebileceğiniz çok güzel Türk restoranları da mevcuttur. Ancak her Türk restoranının iyi yemek yaptığını söyleyemeyiz.

Londra Seyahatimde En Iyi Şekilde Nerede Konaklayabilirim?

Gerek İngiltere’nin başkenti oluşu gerekse dünyanın en çok seyahat edilen şehirlerinden biri oluşu sebebiyle Londra’da konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Seyahat türünüz ve seyahat sürenize bağlı olarak farklı oteller, Airbnb’deki stüdyo daireler veya geniş, konforlu daireleri tercih edebilirsiniz. Airbnb haricinde Holiday Inn London, InterContinental London Park Lane, London House Hotel gibi Londra’nın en iyi otellerinde de konaklama sağlayabilirsiniz.
Son olarak eğer Londra’da kendinizi Londra’nın yerlisi gibi hissetmek istiyorsanız seyahatiniz boyunca LondonbyJada aracılığıyla ev de kiralayabilirsiniz.

Londra hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, firmamızın uzman kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Yaşam Makaleleri

Yaşam  |  16/06/2020

DÜNYA GAZETESİNDE LBJ

1- Şirketin en bilinen danışmanlık hizmeti kime/kimlere olmuştur?Londonbyjada ekibi olarak en fazla danışmanlık verdiğimiz konuların başında Londra’da emlak yatırımları ve okul seçimleri olduğunu söyleyebiliriz. Her ailenin ihtiyaçları birbirinden elbette çok farklı olabiliyor. Genelde iki farklı tip aile ile çalışıyoruz. Bazı ailelerimiz çocuklarıyla beraber Londra’ya taşınma kararı alıyor ve biz bu süreç içinde her konuda kendilerine […]

Yaşam  |  15/04/2020

Londra Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Londra’ya seyahat etmeden önce, Londra hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Konuşulan dil, yenilen yemekler, gezilecek yerler, hava durumu, hangi vizeyi almanız gerektiği gibi Londra hakkında merak ettiğiniz her şey için bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır. İlk olarak, yabancı dil açısından Londra’nın çok uluslu ve kozmopolit yapısı sayesinde İngilizce harici 300 kadar dilin bu şehirde konuşulduğunu bilmekte fayda […]

Yaşam  |  15/04/2020

Londra’ya Yerleşmek İsteyenler İçin İpuçları

Yüzlerce yıldır dünyanın çekim merkezleri arasında yer alan ve Avrupa’nın finans merkezi durumda olan Londra, farklı kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşadığı ve buna bağlı olarak herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği bir şehirdir. Türkiye’den Londra’ya yerleşmeyi düşünen ama bunu nasıl yapabileceği konusunda net bir bilgisi olmayan kişiler için LondonbyJada olarak bazı ipuçlarını derledik ve bu […]

Londra'da Yaşam için yanınızdayız...

Londra'da Yaşam ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.