Londra’da Ev Kiralamak

Yeni bir ülkede yaşam kurmanın çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu hepimiz az çok biliriz. Kültürel farklılıklar, iklim, yemekler, çalışma hayatı ve kanunlar gibi birçok faktör aynı anda değişeceği için, böyle bir değişiklik kararından önce, şartların uygunluğu hakkında iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Ev kiralama ile ilgili birçok bilgiye de önceden sahip olmanız iyi olacaktır.

Birleşik Krallık ve daha doğrusu Londra’ya taşınmayı düşünüyorsanız, büyük ve kozmopolit bir şehre taşınacağınızı unutmamalısınız. Londra’da ev kiralama konusunda dikkat etmeniz gereken noktaları ihtiyaçlarınız belirleyecektir.

Bu duruma açıklık getirmek için çeşitli örnekler üretebiliriz:

  • Küçük yaşta çocuklarınız vardır ve önceliğiniz onların güvenli bir yerde yaşaması, düzgün eğitim alması olabilir.
  • Yoğun bir şekilde çalışan ve bu nedenle de yolda geçen zamanını olabildiğince azaltmak isteyen biri olabilirsiniz.
  • Yüksek gelir seviyesine sahipsinizdir ve şehrin merkezinde yaşayıp, o şehrin sağladığı tüm imkanları elinizin altında görmek istiyorsunuzdur.
  • Yaşadığınız şehirde mensup olduğunuz sosyal sınıf sizin için çok önemli olabilir ve Londra’da da benzer insanların yaşadığı bir muhitte mutlu olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Bu örneklerde yer alan insanların ihtiyaçları birbirlerinden farklı olduğu gibi, bu ihtiyaçları karşılayabilecek evler de farklı yerlerde ve şartlarda olacaktır. Londra’da ev kiraları çok geniş bir skalaya sahiptir. Güvenli bir semtte olması, toplu taşıma araçlarına ulaşım kolaylığı, iyi devlet okullarının bulunması, şehir merkezine uzaklığı gibi kriterler ev kirasını etkileyen faktörlerdendir.

İhtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz ve henüz farkında olmadığınız ancak Londra’da yaşamaya başladığınızda karşınıza çıkacak ihtiyaçlarınız ya da yasal sorumluluklarınız hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır.

Londra’da Ev Nasıl Ve Nereden Kiralanır?

Ev kiralama deyince, herkesin aklına doğal olarak önce emlakçılar gelecektir ve bu durum Londra için de geçerlidir. Ancak Londra’daki emlakçıları, Türkiye’deki emlakçılar gibi düşünmeyin. Londra’daki emlakçıların sorumluluğu size evi kiraya verdikleri anda başlar fakat siz o evden çıkana kadar devam eder. Ev veya ev sahibiyle ilgili sorunlarınızda emlakçıyla iletişime geçebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Aynı zamanda, emlakçılar Londra’da ev gösterme ücreti almazlar.

Londra’daki emlakçılar veya evini kiralayacağınız şahıslar Türkiye’dekilere göre daha garantici bir şekilde hareket ederler. Sizden, geçerli iş sözleşmesi isteyebilirler ve eğer herhangi bir işte çalışmaya başlamadıysanız, çalışan bir garantör isterler. Eğer bu şartların ikisini de yerine getiremiyorsanız, 6 aylık kirayı ve depozitoyu peşin olarak isteyebilirler. Depozito konusu da Londra’da farklı bir şekilde karşınıza çıkar. Londra’da vereceğiniz depozito ev sahibinin hesabına değil, özel bir hesaba aktarılır ve sözleşme bitiminde evde herhangi bir masraf oluşmamışsa tarafınıza iade edilir.

Nedir Bu Council Tax!

Elektrik, su ve doğalgaz gibi giderlerin yanı sıra, Londra’da her ay ödenen “Council Tax” adlı vergi ile karşılaşacaksınız. Bu vergi, yıllık 1.000 Sterlin ve daha fazlası olarak karşınıza çıkacaktır ancak içinizi rahatlatabilecek durum, verginin hangi alanlarda kullanıldığı konusunda şeffaf bir bilgilendirme alacağınızdır. Bu verginin dağıtıldığı yerler arasında; bakıma muhtaç yaşlılar için çalışan kuruluşlar, çocukların ortak ihtiyaçları, temizlik hizmetleri gibi faydalı ve aslında olması gereken hizmetler var.

Pazarlık Adettendir!

Londra’da da ev sahibi ya da emlakçı ile pazarlık edebilirsiniz. Sizinle birlikte, aynı eve bakan diğer kişiler de muhtemelen pazarlık yapacaklardır ve bu nedenle de, ev sahibi bu teklifler arasından seçim yapacaktır.

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar Tutar?

Londra’da ev kiralarken ödenecek olan ve kiranın yaklaşık %40’ı kadar olan emlakçı komisyonu ev sahibi ve kiracı arasında paylaştırılır. Eğer ev sahibi komisyonun tamamını size ödettirmeye çalışırsa, kabul etmeyin çünkü standart prosedürde komisyonu paylaşma vardır.

Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, LondonbyJada olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bize, web sitemizde bulunan iletişim formunu kullanarak veya +44 (0)7787 806 039 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Emlak Makaleleri

Londra’da emlak piyasasını takip etmek, hatta Londra’da bir daire/ev kiralamak veya satın almak istiyorsanız lütfen Londra Emlak Danışmanlığı sayfamızı da ziyaret edin. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, size en doğru seçimi yaparken destek olmak için sorularınızı bekliyoruz.

Emlak  |  15/04/2020

Neden İngiltere’de Emlak Yatırımı Yapmalıyım?

İngiltere’de emlak yatırımı yapmak için çok farklı sebepleriniz ve bu sebepler içinde yatırım amaçlı olarak bir gayrimenkul satın alıp kiraya vermek, İngiltere’ye yerleşmek ya da eğitim amacıyla İngiltere’ye göndereceğiniz çocuklarınızın kiralık evle uğraşmamasını istemek olabilir. İngiltere’de emlak yatırımı her geçen gün artmaktadır. Buna istinaden, İngiltere emlak fiyatları da değişkenlik göstermektedir. LondonbyJada eğitim alanındaki danışmanlık hizmetinin yanı sıra, İngiltere’de yapacağınız emlak […]

Emlak  |  15/04/2020

Londra’da Ev Kiralamak

Yeni bir ülkede yaşam kurmanın çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu hepimiz az çok biliriz. Kültürel farklılıklar, iklim, yemekler, çalışma hayatı ve kanunlar gibi birçok faktör aynı anda değişeceği için, böyle bir değişiklik kararından önce, şartların uygunluğu hakkında iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Ev kiralama ile ilgili birçok bilgiye de önceden sahip olmanız iyi olacaktır. Birleşik […]

Londra'da Emlak için yanınızdayız...

Londra'da Emlak ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletisime geçmenizi rica ediyoruz.